Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Patroni 2018 roku

Rok 2018 ogłoszono

 • Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości       rok2018.view
 • Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)
 • Rokiem Powstania wielkopolskiego
 • Rokiem św. Józefa Kaliskiego
 • Rokiem abp Ignacego Tokarczuka (w 100. rocznicę urodzin)
 • Rokiem Jubileuszu konfederacji barskiej (w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji)
 • Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych)
 • Rokiem Zbigniewa Herberta (w 20. rocznicę śmierci)
 • Rokiem Harcerstwa (w 100. rocznicę założenia Związku Harcerstwa Polskiego)

„Wybacz mi Leonardzie” książką, którą warto przeczytać w grudniu

Bardzo miło jest nam poinformować, że KONKURS NA RECENZJĘ KSIĄŻKI MIESIĄCA po raz kolejny wygrała Karolina Polak z klasy IC. Powieścią, którą warto przeczytać w grudniu, polecaną przez Karolinę została książka Matthew Quicka „Wybacz mi Leonardzie”. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą recenzją. Karolinie bardzo serdecznie gratulujemy. Zachęcamy wszystkich Książkoholików, Książkomaniaków i Moli Książkowych do wzięcia udziału w naszym konkursie. Pamiętajcie, co miesiąc do wygrania ciekawa książka 🙂

Matthew Quick „Wybacz mi Leonardzie”

Chaos. Każdego dnia masz w głowie natłok ponurych myśli, które wpływają na jakość twojego życia, które i tak masz w planach zakończyć. Każdego dnia słyszysz w głowie, że jesteś beztalenciem nienadającym się do wykonywania jakichkolwiek zadań. Każdego dnia jesteś wyśmiewany za swój wygląd, osobowość. Nikt nie jest w stanie ci pomóc, nikt nawet nie próbuje tego zrobić. Samotny. Niezrozumiany. Inny. Wpatrzony w jeden punkt w ciemnym pokoju do 5 nad ranem, bo jaki jest sens by zamknąć oczy? 312699-352x500

Swoje 18 urodziny kończy Leonard Peacock. Jednak nastolatek nie ma zamiaru z tego powodu urządzać hucznej imprezy czy napić się piwa wspólnie ze znajomymi. Chłopak ma ambitniejsze plany na tę wyjątkową okazję. W ten dzień chce popełnić dwa morderstwa. Pierwszym celem jest jego najlepszy przyjaciel Asher Beal, a drugim sam Leonard Peacock.

Co mogę powiedzieć o dziele Matthewa Quicka pt. „Wybacz mi, Leonardzie”? Zdecydowanie jedno: arcydzieło. Zazwyczaj w każdej mojej recenzji wytykam błędy omawianym książkom więc dziwnie mi wypowiadać się samymi superlatywami. Jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej lektury i pracy włożonej w jej powstanie. Szczególnie muszę pochwalić pisarza za ten unikatowy styl pisania. Książkę czyta się przyjemnie i bardzo szybko, a przypisy pod tekstem to zdecydowana perła tego utworu. Kreatura Quicka zwana Leonardem Peacockiem jest równie świetna. Depresyjna, sarkastyczna aura wcale nie przeszkadza w lubieniu tejże postaci. Leonard jest chłopcem niezwykle wrażliwym lecz jednocześnie ogromnie silnym. Moim zdaniem wiele osób może utożsamiać się z bohaterem. Jestem pewna, że problemy dokuczające nastolatkowi doskwierają praktycznie każdemu z omawianej grupy społecznej. Czytając tę powieść potrafiłam wczuć się w uczucia głównej postaci dzięki czemu udało mi się bardzo dobrze ją poznać. Wiele zrozumiałam na temat otaczającego mnie świata, a pytania pojawiające się w lekturze skłoniły mnie do głębokiej refleksji.

„Wybacz mi, Leonardzie” polecam wszystkim osobom, aby lepiej zrozumiały na czym polega depresja i do czego może doprowadzić, a także tym, którzy sami przez nią przechodzą. Uważam, że utwór pokazuje, że istnieje inne wyjście niż samobójstwo, a życie potrafi zaoferować wiele dobrego.

 

Szkolny Klub Filmowy zaprasza uczniów liceum interesujących się kinem na projekcję filmu złodziejka

„Złodziejka książek”.

Seans filmowy odbędzie się 14 grudnia o godzinie 14:10 w bibliotece szkolnej.

Więcej informacji u pani B. Michalak

 

Konkurs na recenzję książki listopada rozstrzygnięty!!!

Bardzo miło jest nam poinformować, że konkurs na książkę miesiąca w listopadzie wygrała uczennica klasy IC Karolina Polak, za recenzję powieści J. Greena „Papierowa miasta”. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego udziału w naszej zabawie 🙂

J. Green „Papierowe miasta”

Wiek dojrzewania. Jak wiemy  jest to okres często dość burzliwy, trudny, pełen wyzwań. Młodzieńcze lata spędzamy na zabawie, śmiechu, różnorakich przygodach  lecz z pewnością nie jesteśmy obdarzeni taką ilością beztroski i swobody jak za czasów dzieciństwa. Bowiem zmierzyć musimy się z dokonaniem coraz większej liczby wyborów, zdecydować, co zamierzymy zrobić ze swoją przyszłością, jaki obrać cel w życiu…

papierowe-miasta-w-iext39738903 Dla Quentina Jacobsena ta sprawa była zamknięta. Już od paru lat dokładnie wiedział jak potoczą się jego dalsze losy. Musiał tylko trzymać się wyznaczonego schematu, co bardzo mu odpowiadało. Prestiżowe studia, praca, dom, rodzina – to właśnie te punkty figurowały na liście nastolatka. Natomiast za jego zupełne przeciwieństwo można uznać zbuntowaną Margo Roth Spiegelman, dawną przyjaciółkę z dzieciństwa. Zamiłowanie do przygód, ryzyka i kłopotów buzuje w jej żyłach, czego nie ma zamiaru okiełznywać. Dla Margo nie istnieje takie pojęcie jak „jutro”, liczy się jedynie chwila obecna, o czym otwarcie mówi. Każdy w szkole wie, że ta szalona dziewczyna jest zdolna do robienia nieprzewidywalnych rzeczy, nawet Quetnin. Zatem, dlaczego tak bardzo się dziwi, gdy pewnego wieczoru owa nastolatka wpada do jego pokoju w stroju nindży i przewraca jego dotychczas poukładane życie o 180 stopni?

 „Papierowe miasta” było moim kolejnym zmierzeniem się z twórczością Johna Greena. Pomimo obejrzanego przeze mnie filmu na podstawie książki, który niekoniecznie przypadł mi do gustu, postanowiłam dać szansę pierwotnej wersji  tejże historii.

  Moje uczucia wobec tego dzieła są jak najbardziej optymistyczne lecz nie jest to tytuł, który będzie górował na liście moich perełek czytelniczych. Mówiąc o pozytywnych aspektach lektury, muszę uwzględnić przede wszystkim jej temat przewodni. Autor wykazał się niezwykłą oryginalnością wymyślając fabułę, gdyż jak dotąd nie spotkałam się z taką problematyką. Motyw podróży, w tym przypadku był strzałem w dziesiątkę, zachęcającym do sięgnięcia po pozycję, a sama historia kryjąca się za hasłem „papierowe miasto” niezwykle interesująca. Nie mogę również zarzucić Greenowi typowości swoich bohaterów. Nastolatkowie są jak najbardziej prawdziwi. Targają nimi przeróżne emocje, często muszą podejmować walkę z samym sobą, popełniają błędy. Widzę jak ich charaktery ulegają zmianie podczas tych wielu zdarzeń, jak dojrzewają. Szczególnie na końcu utworu możemy zauważyć, że mamy do czynienia z grupą może wciąż młodych, lecz z pewnością dorosłych ludzi.

 Książka ta również oferuje gamę świetnych cytatów, czego dowodem może być jeden z nich:  „Może jesteśmy trawą – nasze korzenie są tak współzależne, że nikt nie jest martwy, jak długo ktoś inny pozostaje żywy”. Zatem uważam, że nie jest to kolejny, denny kawałek, po którym zniechęcicie się do czytania, lecz pozycja, którą jednak warto poznać i przekonać się na własnej skórze do czego doprowadził wspomniany incydent w domu Quentina.

 

KONKURS BIBLIOTECZNY

Biblioteka szkolna ogłasza II edycję konkursu na recenzję książki pod hasłem

„MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!!!”

Jeśli jesteś molem książkowym, pochłaniasz literaturę i chciałbyś podzielić się swoimi opiniami na jej temat, zapraszamy Cię do udziału
w naszym konkursie.

Aby wziąć w nim udział należy napisać recenzję z ciekawej książki, którą chciałbyś polecić swojej koleżance/koledze i przesłać ją
na adres biblioteki szkolnej biblioteka.zs5@wp.pl

                                                          Konkurs trwa do 30 maja 2018 roku.
curiousbookCo miesiąc do wygrania książka niespodzianka!!!
 
Przesłane prace zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum i Liceum naszej szkoły!!!

O zwycięstwie w konkursie będzie decydować umiejętność zainteresowania omawianą książką innych czytelników a także poprawność językowa nadesłanej recenzji.

Bardzo serdecznie zapraszamy uczniów do podjęcia tego wyzwania
i życzymy POWODZENIA!!!

Regulamin konkursu dostępny w bibliotece szkolnej.

 

NOWOŚCI PAŹDZIERNIKA

20171012_142845

 

Zapraszamy do wypożyczania nowości bibliotecznych:

 1. K. Michalak „Czerwień jarzębin”

 2. K. Michalak „Błękitne sny”

 3. S. Pettersen „Evna”

 4. A. Grabowska-Grzyb „Czas odzyskany”

 5. M. Nurowska „Dziesięć godzin”

 6. A. Krawczyk „Słoneczna przystań”

 7. A. Walczak-Chojecka „Nie czas na zapomnienie”

 8. A. Walczak-Chojecka „Nie czas na pożegnanie”

 9. G. Musso „Dziewczyna z Brooklynu”

 10. J. Stirling „Kim jesteś Sky?”

 11. C. Clare „Władca cieni”

 12. G. Stachówna „Władcy wyobraźni”

 13. K. Mirek „Słodkie życie”

 14. N. Sparks „We dwoje”

 15. Carlos Ruiz Zafon „Labirynt duchów”

 16. D. Brown „Początek”

PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, czwarty poniedziałek października, od 2008 r. święto trwa cały miesiąc. Hasło tegorocznego mmbs02Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: Łączy nas książka!

Źródło: www.bibliotekawszkole.pl

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, wypożyczania ciekawych książek oraz uczestniczenia w konkursach czytelniczych.

Wakacyjne czytanie!!!

Fotolia_4095684_Subscription_XLRok szkolny zakończony!  Teraz pora nadrobić lżejszą literaturę… Zabierz ze sobą książkę na wakacje!!! Nie będziesz się nudzić w pociągu, na plaży, nad jeziorem – wszędzie można czytać! Wszystkich uczniów gimnazjum i liceum bardzo serdecznie zachęcamy do zabrania ze sobą na wakacje książek z naszej biblioteki!!! Spędź swój wolny czas z książką, wypożycz ciekawą powieść lub nadrób zaległości lekturowe. Dla każdego na pewno znajdziemy coś ciekawego!!! 🙂 

POWODZENIA NA MATURZE!!!

Oj, za dzień matura MATURA2016-copy-520x265
Za godzinę,
Już niedługo, coraz bliżej,
Już za chwilę.
(Czerwone gitary „Już za rok matura”)

Wszystkim naszym tegorocznym maturzystom życzymy
połamania pióra, optymizmu
i dużo wiary we własne siły.
Ogromu szczęścia

i trafienia w wymarzone tematy 🙂

Konkurs na recenzenta książek!!!

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS NA RECENZENTA KSIĄŻEK!!!

 

Jeśli jesteś molem książkowym, pochłaniasz literaturę i chciałbyś podzielić się swoimi opiniami na jej temat, zapraszamy Cię do udziału w naszym konkursie. school_reading_boy2

Aby wziąć w nim udział należy pisać recenzje z przeczytanych książek i przesyłać je na adres biblioteki szkolnej
biblioteka-zs5@wp.pl
do dnia 30 maja 2017 r. Napisane recenzje zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum i Liceum naszej szkoły!!!

3_14071439754_300O zwycięstwie w konkursie będzie decydować ilość nadesłanych recenzji a także ich poprawność językowa i umiejętność zainteresowania omawianą książką innych czytelników.

Najlepsi recenzenci zostaną nagrodzeni ocenami z języka polskiego oraz ciekawymi książkami.

Recenzja książki powinna zawierać:

 1. Recenzję książki zacznij pisać od podania tytułu książki oraz jej autora.

 2. Krótko opisz fabułę książki nie zdradzając jej zakończenia. Napisz kim są bohaterowie książki, gdzie rozgrywa się akcja. Opisz wątek przewodni książki lub główny problem jaki ona porusza. Nie streszczaj książki!!!

 3. Wyraź swoje zdanie na temat przeczytanej książki. Jeśli książka cię zainteresowała, nie szczędź jej pochwał. Jeśli nie przypadła ci do gustu, postaraj się napisać konstruktywną krytykę. Opisz co cię rozbawiło, wzruszyło, zaskoczyło. Nie zdradzaj najważniejszych informacji dotyczących fabuły. Do jakich odbiorców książka jest skierowana. Czy była dobrze prowadzona narracja.

 4. Na końcu napisz krótkie podsumowanie, w którym możesz opisać jakie wrażenie na tobie zrobiła przeczytana książka. Zachęć innych czytelników do jej przeczytania lub odradź ją jeśli cię nie zainteresowała.

happy reading 2 peeps

Regulamin konkursu na najlepszego recenzenta książek.

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.

 2. Napisane recenzje książek należy przesyłać na adres biblioteki szkolnej
  biblioteka-zs5@wp.pl  do dnia 30 maja 2017 r.

 3. Każda wysłana recenzja musi być podpisana (imię, nazwisko, klasa)

 4. Przesłane recenzje zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki.

 5. O zwycięstwie w konkursie będzie decydować ilość nadesłanych recenzji a także ich poprawność językowa i umiejętność zainteresowania omawianą książką innych czytelników.

 6. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie recenzje autorstwa uczestnika, nienaruszające praw autorskich osób trzecich.

 7. Biblioteka szkolna zastrzega sobie prawo do bezpłatnego wykorzystania prac do celów promocyjnych.

 8. Zgłoszenie do konkursu, jest równoznaczne z uznaniem warunków regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez bibliotekę szkolną.

 9. Dla uczestników konkursu przewidziano oceny z języka polskiego i nagrody książkowe.