Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kinomaniaku!!! Weź udział w zajęciach Szkolnego Klubu Filmowego!

 koło-filmowe-760x300

 

Zapraszamy uczniów naszej szkoły (gimnazjum
i liceum) do uczestnictwa
w spotkaniach Szkolnego Klubu Filmowego
„X Muza”

free-movie-camera-clipart - KopiaJeśli lubisz oglądać filmy i chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej, dzielić się wrażeniami i emocjami  z obejrzanych produkcji z koleżankami i kolegami, którzy podzielają Twoją pasję  – dołącz do nas!

Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, proszone są o zgłoszenie się do p. D. Drężek (świetlica) lub p. B. Michalak (biblioteka) do dnia 31.10.2018 r. 

 Zapraszamy!!!

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE!!!

Rozpoczynamy akcję „ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE!!!”.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją, bardzo serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wypożyczania książek na wakacje. Nieważne czy wolny czas spędzasz w górach, nad morzem, czy w wielkim mieście. Dobrą książkę zawsze warto mieć przy sobie!

wakacje-z-ksiazka-pexels-2016-08-08-840x600

Czytajmy poezję

W dzisiejszych czasach czytanie poezji nie należy do najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu przez młodzież. Tym bardziej ucieszyła nas nadesłana przez uczennicę klasy IC Karolinę Polak, recenzja tomiku wierszy zatytułowanego „Pamiętnik”, autora piszącego pod pseudonimem Żurnalista.pl. Zamieszczamy ją poniżej, licząc na to, że po wiersze sięgną również inni uczniowie naszej szkoły.poezja-spiewana

Żurnalista.pl „Pamiętnik”

 Żyjemy w świecie pełnym egoizmu i samouwielbienia. Tłumimy nasze uczucia, bo przecież lepiej jest pozostać zimnym draniem, niż okazać jakiekolwiek emocje. Cały czas gramy. Udajemy, że nic nas nie obchodzi, a w rzeczywistości dopiero w nocy, po zajściu słońca pozwalamy sobie na wydobycie wszystkich lęków, czułości, smutków. Gonimy za sukcesem, sławą, pieniędzmi. Nie interesują nas ludzie, tylko znaczki na ich ubraniach. Żyjemy w fałszywym świecie. Czy jest dla nas jeszcze jakaś nadzieja? Czy od reguł są jednak odstępstwa?

 „Pamiętnik” autora ukrywającego się pod pseudonimem Żurnalista jest zbiorem jego osobistych myśli zawartych w postaci listów, a także krótkich wierszy. Cały tomik skierowany jest do ukochanej pisarza. Wylewa w nim swój cały ból po rozstaniu z kobietą, pisze o próbach ponownego ułożenia sobie życia. Ponadto w listach przeżywa okres, w którym jeszcze przy jego boku była Ania, czyli największa miłość.

 Na tomik wierszy Żurnalisty natrafiłam w okresie, gdy był mi niezwykle potrzebny. Przeczytana lektura pozwoliła mi na przemyślenie paru bardzo ważnych kwestii, zrozumienie zachowań ludzkich, nakreślenie drogi właściwego postępowania. Czytając ją, mogłam pozwolić sobie na chwilę zapomnienia o otaczającym mnie świecie i pogrążeniu się we własnych refleksjach.

 Myśli zawarte w utworze Żurnalisty były tak pełne bólu i cierpienia, iż wydawać by się mogło, jakby cały tomik był przesiąknięty tymi negatywnymi emocjami. Wraz z każdym czytanym słowem moje współczucie dla autora rosło, a przygnębienie pogłębiało się. Po wpisach można zauważyć, że mężczyzna ten jest niezwykle uczuciowym człowiekiem, a jego przemyślenia mogą dotknąć nawet najbardziej skamieniałe serce.

 Konstrukcja „Pamiętnika” jest niezwykle przyjemna do czytania. Pochłonęłam utwór w niespełna 30 minut podczas jazdy samochodem, a po jego zakończeniu chciałam więcej i więcej. Mi osobiście do gustu bardziej przypadły krótkie wiersze, aniżeli listy, jednakże te też zasługują na naszą uwagę. Uważam, iż te dzieło jest warte przeczytania i polecam je nawet przeciwnikom poezji. Tekst jest łatwy do zrozumienia, a przesłanie jakie ze sobą niesie jest niezwykle ważne. Sądzę, że każdy z nas powinien nauczyć się jak okazywać emocje, a zwłaszcza miłość; do drugiego człowieka, do świata, natury, i być może ten utwór niektórym z nas pomoże.

Karolina Polak kl. IC

 

„13 powodów” Jay Asher najciekawszą książką w styczniu :)

Bardzo miło jest nam poinformować, że styczniowy konkurs na recenzję książki wygrała Karolina Polak z klasy IC, polecając książkę Jay Asher „13 powodów”. Serdecznie gratulujemy!!! 🙂

Przypominamy, że konkurs trwa do końca maja 2018 r. Co miesiąc do wygrania książka niespodzianka 🙂

Jay Asher „13 powodów”

Samobójstwo. Słysząc to słowo, większość z nas czuje coś w rodzaju dyskomfortu, smutku czy zdziwienia. Sądzimy, że problem społeczeństwa z tym rodzajem zbrodni minął i dotyczy on tylko wąskiej grupy „głupich nastolatek”, jednak jest to poważniejsza sprawa niż nam się wydaje. Według badań naukowych za 40 sekund ktoś odbierze sobie życie, a za 3 sekundy podejmie próbę dokonania tego czynu. Przerażające, prawda? Lecz my, jako osoby starsze nie robimy nic w kierunku, by takowe działania przerwać. „Przejdzie Ci”- mówimy, a jednak liczba samobójstw ciągle wzrasta…560939-352x500

Clay Jensen wiedzie zwykłe życie zwykłego młodego człowieka; szkoła, dom, znajomi, imprezy… Jednak pewnego dnia, wszystko przestaje być takie harmonijne i poukładane. Pewnego dnia, ten chłopiec inaczej spojrzał na otaczających go ludzi i środowisko, w którym żyje. Pewnego dnia, Clay Jensen zrozumiał, że jego koleżanka odeszła na zawsze pozostawiając po sobie kasety z powodami swojego zabójstwa. Dlaczego paczka z tym unikatowym podarunkiem dotarła właśnie pod dom tego zwykłego, niewinnego chłopaka? Może jednak nie jest tak niewinny, jak by się mogło wydawać… Być może Clay Jensen jest jednym z powodów śmierci Hannah Baker?

Jay Asher wydając „13 powodów” zaoferował mi kawałek nietypowej, intrygującej historii o cierpieniu, relacjach między młodymi ludźmi, psychice, a dokładniej jej niestabilności. Wertując kartki, wciągałam się w powieść jeszcze bardziej, co pozwoliło mi na szybkie skończenie dzieła. Gdy wzięłam do ręki tę książkę, w głowie miałam już pełno opinii na jej temat bo stała się ona bestsellerem, po który sięgały moje koleżanki a także na jej podstawie powstał serial, którego drugi sezon jest już w planach. Jednak słyszane przeze mnie komentarze nie były samymi pochwałami. Spotkałam się z dużą dezaprobatą głównie ze strony rówieśników, którzy odradzali mi czytanie tego utworu. Mimo to postanowiłam dać mu szansę i nie żałuję podjętej decyzji. Asher w swej pracy ciekawie zobrazował łańcuch przyczynowo-skutkowy, co niezmiernie mi się podobało. Tutaj każda sytuacja miała znaczenie, a każdy małostkowy ruch okazywał się niesłychanie istotny. Taki zabieg pozwolił mi na zrozumienie decyzji Hannah, która w moich oczach okazała się mniej histeryczna niż w słowach wypowiadanych przez krytyków. Ponadto utwór pokazuje, że retoryka ma ogromną moc, a my jako istoty ludzkie nie potrafimy nią władać. Celowo lub całkiem przypadkiem jesteśmy zdolni do zranienia drugiej osoby, a w skrajnych przypadkach, nawet do jej śmierci.

Podsumowując, lektura była dla mnie przyjemna i zajmująca, jednak nie na tyle, by znalazła się ona wśród moich książkowych ulubieńców. Sądzę jednak, że „13 powodów” jest lekcją dla wszystkich z nas o tym jak żyć i pomóc żyć innym.

Patroni 2018 roku

Rok 2018 ogłoszono

 • Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości       rok2018.view
 • Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)
 • Rokiem Powstania wielkopolskiego
 • Rokiem św. Józefa Kaliskiego
 • Rokiem abp Ignacego Tokarczuka (w 100. rocznicę urodzin)
 • Rokiem Jubileuszu konfederacji barskiej (w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji)
 • Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych)
 • Rokiem Zbigniewa Herberta (w 20. rocznicę śmierci)
 • Rokiem Harcerstwa (w 100. rocznicę założenia Związku Harcerstwa Polskiego)

„Wybacz mi Leonardzie” książką, którą warto przeczytać w grudniu

Bardzo miło jest nam poinformować, że KONKURS NA RECENZJĘ KSIĄŻKI MIESIĄCA po raz kolejny wygrała Karolina Polak z klasy IC. Powieścią, którą warto przeczytać w grudniu, polecaną przez Karolinę została książka Matthew Quicka „Wybacz mi Leonardzie”. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą recenzją. Karolinie bardzo serdecznie gratulujemy. Zachęcamy wszystkich Książkoholików, Książkomaniaków i Moli Książkowych do wzięcia udziału w naszym konkursie. Pamiętajcie, co miesiąc do wygrania ciekawa książka 🙂

Matthew Quick „Wybacz mi Leonardzie”

Chaos. Każdego dnia masz w głowie natłok ponurych myśli, które wpływają na jakość twojego życia, które i tak masz w planach zakończyć. Każdego dnia słyszysz w głowie, że jesteś beztalenciem nienadającym się do wykonywania jakichkolwiek zadań. Każdego dnia jesteś wyśmiewany za swój wygląd, osobowość. Nikt nie jest w stanie ci pomóc, nikt nawet nie próbuje tego zrobić. Samotny. Niezrozumiany. Inny. Wpatrzony w jeden punkt w ciemnym pokoju do 5 nad ranem, bo jaki jest sens by zamknąć oczy? 312699-352x500

Swoje 18 urodziny kończy Leonard Peacock. Jednak nastolatek nie ma zamiaru z tego powodu urządzać hucznej imprezy czy napić się piwa wspólnie ze znajomymi. Chłopak ma ambitniejsze plany na tę wyjątkową okazję. W ten dzień chce popełnić dwa morderstwa. Pierwszym celem jest jego najlepszy przyjaciel Asher Beal, a drugim sam Leonard Peacock.

Co mogę powiedzieć o dziele Matthewa Quicka pt. „Wybacz mi, Leonardzie”? Zdecydowanie jedno: arcydzieło. Zazwyczaj w każdej mojej recenzji wytykam błędy omawianym książkom więc dziwnie mi wypowiadać się samymi superlatywami. Jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej lektury i pracy włożonej w jej powstanie. Szczególnie muszę pochwalić pisarza za ten unikatowy styl pisania. Książkę czyta się przyjemnie i bardzo szybko, a przypisy pod tekstem to zdecydowana perła tego utworu. Kreatura Quicka zwana Leonardem Peacockiem jest równie świetna. Depresyjna, sarkastyczna aura wcale nie przeszkadza w lubieniu tejże postaci. Leonard jest chłopcem niezwykle wrażliwym lecz jednocześnie ogromnie silnym. Moim zdaniem wiele osób może utożsamiać się z bohaterem. Jestem pewna, że problemy dokuczające nastolatkowi doskwierają praktycznie każdemu z omawianej grupy społecznej. Czytając tę powieść potrafiłam wczuć się w uczucia głównej postaci dzięki czemu udało mi się bardzo dobrze ją poznać. Wiele zrozumiałam na temat otaczającego mnie świata, a pytania pojawiające się w lekturze skłoniły mnie do głębokiej refleksji.

„Wybacz mi, Leonardzie” polecam wszystkim osobom, aby lepiej zrozumiały na czym polega depresja i do czego może doprowadzić, a także tym, którzy sami przez nią przechodzą. Uważam, że utwór pokazuje, że istnieje inne wyjście niż samobójstwo, a życie potrafi zaoferować wiele dobrego.

 

Szkolny Klub Filmowy zaprasza uczniów liceum interesujących się kinem na projekcję filmu złodziejka

„Złodziejka książek”.

Seans filmowy odbędzie się 14 grudnia o godzinie 14:10 w bibliotece szkolnej.

Więcej informacji u pani B. Michalak

 

Konkurs na recenzję książki listopada rozstrzygnięty!!!

Bardzo miło jest nam poinformować, że konkurs na książkę miesiąca w listopadzie wygrała uczennica klasy IC Karolina Polak, za recenzję powieści J. Greena „Papierowa miasta”. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego udziału w naszej zabawie 🙂

J. Green „Papierowe miasta”

Wiek dojrzewania. Jak wiemy  jest to okres często dość burzliwy, trudny, pełen wyzwań. Młodzieńcze lata spędzamy na zabawie, śmiechu, różnorakich przygodach  lecz z pewnością nie jesteśmy obdarzeni taką ilością beztroski i swobody jak za czasów dzieciństwa. Bowiem zmierzyć musimy się z dokonaniem coraz większej liczby wyborów, zdecydować, co zamierzymy zrobić ze swoją przyszłością, jaki obrać cel w życiu…

papierowe-miasta-w-iext39738903 Dla Quentina Jacobsena ta sprawa była zamknięta. Już od paru lat dokładnie wiedział jak potoczą się jego dalsze losy. Musiał tylko trzymać się wyznaczonego schematu, co bardzo mu odpowiadało. Prestiżowe studia, praca, dom, rodzina – to właśnie te punkty figurowały na liście nastolatka. Natomiast za jego zupełne przeciwieństwo można uznać zbuntowaną Margo Roth Spiegelman, dawną przyjaciółkę z dzieciństwa. Zamiłowanie do przygód, ryzyka i kłopotów buzuje w jej żyłach, czego nie ma zamiaru okiełznywać. Dla Margo nie istnieje takie pojęcie jak „jutro”, liczy się jedynie chwila obecna, o czym otwarcie mówi. Każdy w szkole wie, że ta szalona dziewczyna jest zdolna do robienia nieprzewidywalnych rzeczy, nawet Quetnin. Zatem, dlaczego tak bardzo się dziwi, gdy pewnego wieczoru owa nastolatka wpada do jego pokoju w stroju nindży i przewraca jego dotychczas poukładane życie o 180 stopni?

 „Papierowe miasta” było moim kolejnym zmierzeniem się z twórczością Johna Greena. Pomimo obejrzanego przeze mnie filmu na podstawie książki, który niekoniecznie przypadł mi do gustu, postanowiłam dać szansę pierwotnej wersji  tejże historii.

  Moje uczucia wobec tego dzieła są jak najbardziej optymistyczne lecz nie jest to tytuł, który będzie górował na liście moich perełek czytelniczych. Mówiąc o pozytywnych aspektach lektury, muszę uwzględnić przede wszystkim jej temat przewodni. Autor wykazał się niezwykłą oryginalnością wymyślając fabułę, gdyż jak dotąd nie spotkałam się z taką problematyką. Motyw podróży, w tym przypadku był strzałem w dziesiątkę, zachęcającym do sięgnięcia po pozycję, a sama historia kryjąca się za hasłem „papierowe miasto” niezwykle interesująca. Nie mogę również zarzucić Greenowi typowości swoich bohaterów. Nastolatkowie są jak najbardziej prawdziwi. Targają nimi przeróżne emocje, często muszą podejmować walkę z samym sobą, popełniają błędy. Widzę jak ich charaktery ulegają zmianie podczas tych wielu zdarzeń, jak dojrzewają. Szczególnie na końcu utworu możemy zauważyć, że mamy do czynienia z grupą może wciąż młodych, lecz z pewnością dorosłych ludzi.

 Książka ta również oferuje gamę świetnych cytatów, czego dowodem może być jeden z nich:  „Może jesteśmy trawą – nasze korzenie są tak współzależne, że nikt nie jest martwy, jak długo ktoś inny pozostaje żywy”. Zatem uważam, że nie jest to kolejny, denny kawałek, po którym zniechęcicie się do czytania, lecz pozycja, którą jednak warto poznać i przekonać się na własnej skórze do czego doprowadził wspomniany incydent w domu Quentina.

 

KONKURS BIBLIOTECZNY

Biblioteka szkolna ogłasza II edycję konkursu na recenzję książki pod hasłem

„MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!!!”

Jeśli jesteś molem książkowym, pochłaniasz literaturę i chciałbyś podzielić się swoimi opiniami na jej temat, zapraszamy Cię do udziału
w naszym konkursie.

Aby wziąć w nim udział należy napisać recenzję z ciekawej książki, którą chciałbyś polecić swojej koleżance/koledze i przesłać ją
na adres biblioteki szkolnej biblioteka.zs5@wp.pl

                                                          Konkurs trwa do 30 maja 2018 roku.
curiousbookCo miesiąc do wygrania książka niespodzianka!!!
 
Przesłane prace zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum i Liceum naszej szkoły!!!

O zwycięstwie w konkursie będzie decydować umiejętność zainteresowania omawianą książką innych czytelników a także poprawność językowa nadesłanej recenzji.

Bardzo serdecznie zapraszamy uczniów do podjęcia tego wyzwania
i życzymy POWODZENIA!!!

Regulamin konkursu dostępny w bibliotece szkolnej.

 

NOWOŚCI PAŹDZIERNIKA

20171012_142845

 

Zapraszamy do wypożyczania nowości bibliotecznych:

 1. K. Michalak „Czerwień jarzębin”

 2. K. Michalak „Błękitne sny”

 3. S. Pettersen „Evna”

 4. A. Grabowska-Grzyb „Czas odzyskany”

 5. M. Nurowska „Dziesięć godzin”

 6. A. Krawczyk „Słoneczna przystań”

 7. A. Walczak-Chojecka „Nie czas na zapomnienie”

 8. A. Walczak-Chojecka „Nie czas na pożegnanie”

 9. G. Musso „Dziewczyna z Brooklynu”

 10. J. Stirling „Kim jesteś Sky?”

 11. C. Clare „Władca cieni”

 12. G. Stachówna „Władcy wyobraźni”

 13. K. Mirek „Słodkie życie”

 14. N. Sparks „We dwoje”

 15. Carlos Ruiz Zafon „Labirynt duchów”

 16. D. Brown „Początek”